Europa Wiadomości

Niemcy wypłacą reparacje wojenne dla… Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info związku z 75. rocznicą zakończenia blokady Leningradu (dzisiejsza nazwa to Sankt Petersburg) rząd niemiecki poinformował, że zamierza wydać 12 mln euro na modernizację szpitala dla rosyjskich weteranów II wojny światowej oraz na inne projekty w Rosji.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i Niemiec Heiko Maas popierają decyzję niemieckiego rządu.

„Niemcy uznają swoją odpowiedzialność za brutalne czyny popełnione wobec mieszkańców Leningradu podczas blokady miasta w czasie II wojny światowej przez Wehrmacht. Dlatego dobrowolnie wydatkują ponad 12 milionów euro, uznając to jako gest humanitarny” – czytamy we wspólnym oświadczeniu szefów dyplomacji Niemiec i Rosji.

Obie strony są przekonane, że dobrowolne działania przyczynią się do poprawy jakości życia ofiar, a także do historycznego pojednania, które będzie stanowiło podstawę dwustronnych rosyjsko-niemieckich stosunków w przyszłości – stwierdzają w oświadczeniu Heiko Maas i Siergiej Ławrow.

Oprócz modernizacji szpitala z niemieckich środków powstanie niemiecko-rosyjskie centrum spotkań. Ponadto pieniądze otrzymają osoby, które przeżyły blokadę Leningradu. Berlin nie nazywa tego odszkodowaniem ani rekompensatą, lecz dobrowolnym gestem humanitarnym.

Co o tym myślicie?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!