Wiadomości

Niemcy: Wielka akcja policyjna przeciw syryjskiej mafii – 1400 funkcjonariuszy, 81 nieruchomości w 45 miastach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

1400 funkcjonariuszy przeszukało 81 nieruchomości w 45 miastach. Chodzi o pranie pieniędzy na wielką skalę i finansowanie terroryzmu – 140 mln €. Wśród zatrzymanych są syryjscy islamiści, którzy przyjechali do Niemiec w 2015 jako uchodźcy.

Według wstępnego bilansu aktywa podejrzanych zabezpieczono w siedmiu bankach. Do tego samochody, złoto i miliony dolarów w gotówce. W sumie grupa mowa o 140 milionach euro, które posłużyły do sfinansowania przestępstw kryminalnych lub wyprania, a pochodzących z przestępstw kryminalnych.

„Przez ręce dwóch głównych podejrzanych przeszło 60 milionów euro, które zostały wyprane przez bankowość hawala” – powiedział minister. Przez tzw. „hawala banking” rozumie się przestępcze machinacje finansowe struktur mafijnych, którymi zajmują się organy podatkowe i kontrola państwowa.

„Śledztwo jest skierowane przeciwko członkom międzynarodowej sieci zajmującej się praniem brudnych pieniędzy i hawalą” – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Peter Biesenbac.

67 osób zostało oskarżonych o przynależność do sieci, która według aktualnej wiedzy działa od 2016 roku. Wobec jedenastu z nich wydano nakazy aresztowania i są teraz przesłuchiwani. Sędzia śledczy Wyższego Sądu Okręgowego w Düsseldorfie wysłał już 39=letniego Syryjczyka do aresztu pod zarzutem członkostwa w organizacji terrorystycznej za granicą. Mówi się, że kierował grupą zadaniową w Syrii w 2013 roku.

Wśród podejrzanych aż 44 to Syryjczycy, jest też dziesięciu Niemców, pięciu Jordańczyków i pięciu Libańczyków – łącznie reprezentują oni osiem narodowości. Dwaj z nich zostali sklasyfikowane jako zagrożenia islamistyczne. Według informacji dziennika BILD, wielu podejrzanych przybyło do Niemiec jako uchodźcy w 2015 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!