Europa Wiadomości

Niemcy są przeciwni znoszeniu restrykcji związanych z pandemią

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal interia.pl w Niemczech trwa dyskusja o stopniowym wycofywaniu się z restrykcji nałożonych w związku z pandemią. Przeważa jednak strach przed wirusem.

Większość Niemców uważa, że jeszcze nie czas na znoszenie zakazu kontaktu, wprowadzonego w ramach walki z epidemią koronawirusa. 44 proc. osób opowiada się za przedłużeniem środków zaradczych planowanych pierwotnie do 19 kwietnia, 12 proc. życzy sobie wręcz ich zaostrzenia – wynika z sondażu instytutu demoskopii YouGov, przeprowadzonego na zlecenie agencji prasowej DPA.

Tylko 32 proc. jest za rozluźnieniem restrykcji, 8 proc. za ich zniesieniem. 5 proc. nie miało zdania.

W środę (15 kwietnia) w konferencji wideo kanclerz Angela Merkel będzie dyskutowała z premierami krajów związkowych o dalszym postępowaniu. Grono to zadecydowało 22 marca o wprowadzeniu, najpierw na dwa tygodnie, daleko idących ograniczeń w życiu publicznym, po czym przedłużyło je później do 19 kwietnia.

Już wcześniej zostały zabronione imprezy kulturalne i sportowe z udziałem widzów, zamknięta została też większość sklepów – z wyjątkiem przede wszystkim sklepów spożywczych.

Niezmiennie większość społeczeństwa w Niemczech akceptuje decyzje rządu federalnego i władz krajów związkowych. 78 proc. twierdzi, że całkowicie stosuje się do wprowadzonych ograniczeń, 18 proc. przyznaje, że robi to tylko częściowo, 2 proc., że je ignoruje.

Dyscyplina społeczeństwa pozostaje niemal na tym samym poziomie, jak w końcu marca, w chwili wprowadzenia zakazu kontaktu. Wówczas 83 proc. mieszkańców Niemiec twierdziło, że kompletnie przestrzega reguł, 12 proc. częściowo i 2 proc. już wówczas je lekceważyło.

Gotowość do akceptowania zakazów rośnie z wiekiem. W grupie osób między 18. a 24. rokiem życia tylko 65 proc. całkowicie stosuje się do reguł. Wśród starszych, powyżej 55 lat, jest to aż 84 proc.

Różnicy nie ma natomiast w kwestii rozluźnienia obostrzeń. 56 proc. Niemców w wieku od 18. do 24. lat uważa, że restrykcje należy utrzymać lub nawet je zaostrzyć. W grupie powyżej 55 lat takiego zdania jest 59 proc.

Co wy na to?

Źródło: interia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!