Wiadomości

Niemcy próbowali ocenzurować wpis Glińskiego w KL Dachau

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj Niemcy próbowali ocenzurować wpis Piotra Glińskiego w księdze pamiątkowej podczas wizyty w KL Dachau – poinformował Cezary Gmyz, dziennikarz “Do Rzeczy” i korespondent TVP w Berlinie.

W piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński złożył wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Polityk zwiedził wystawę stałą znajdującego się tam muzeum, a także złożył kwiaty pod Pomnikiem Narodów “Nigdy więcej”, krematorium i tablicą upamiętniającą polskich księży – ofiary Dachau.

Gliński zamieścił również okolicznościowy wpis w księdze pamiątkowej miejsca pamięci, nawiązując w nim do sytuacji na Ukrainie.

“Doświadczenie KL Dachau miało być przestrogą dla nas wszystkich, aby okrucieństwo dokonywane tu przez Niemców już nigdy więcej się nie powtórzyło. Szczególnie boleśnie wybrzmiewa ono dziś, gdy w Europie ponownie wybuchają bomby, a rosyjski agresor bezwzględnie zabija bezbronnych cywilów na Ukrainie. Pytamy więc z tego miejsca europejskie elity: Czy cokolwiek zrozumieliście z tamtej historii? Czy jesteście gotowi realnie przeciwstawić się złu?… Odpowiada nam głucha cisza” – napisał wicepremier.

Według relacji dziennikarza “Do Rzeczy” i korespondenta TVP w Berlinie Cezarego Gmyza, Niemcy próbowali ocenzurować wpis Glińskiego. “Rozumiem, że sformułowanie o «okrucieństwie dokonanym przez Niemców» boli, ale taka jest prawda historyczna” – napisał na Twitterze dziennikarz.

Dodał, że minister “odmówił niemieckiemu żądaniu i ręcznie dokonał całego wpisu”. “Wcześniej planowano, że złoży jedynie podpis pod przygotowanym tekstem” – przekazał.

“A teraz napiszę to dużymi literami: NIEMCY W KL DACHAU, MIEJSCU MASOWYCH ZBRODNI NA POLAKACH CHCIELI OCENZUROWAĆ POLSKIEGO WICEPREMIERA” – stwierdził Gmyz.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!