Wiadomości

Niemcy poskarżyli się na Włochów do Trybunału w Hadze. Chodzi o… reparacje wojenne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemcy złożyły pozew przeciwko Włochom w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (ICJ). Nie podoba im się, że we włoskich sądach toczą się sprawy dotyczące reparacji wojennych – niezlaezna.pl.

Do września 1943 roku Włochy rządzone przez Mussoliniego Włochy były sojusznikiem Niemiec, ale wtedy to Mussolini został pozbawiony władzy i aresztowany. Rząd Włoch dołączył do aliantów, po czym Niemcy dokonały inwazji i zaczęła się okupacja Włoch.

Kłótnia o reparacje zaczęła się w 2008 roku. Wtedy włoski sąd najwyższy nakazał Niemcom wypłacenie ok. miliona euro rodzinom dziewięciu osób, które Niemcy zamordowali w Civitella w Toskanii. 29 czerwca tego roku żołnierze z Dywizji Hermana Goeringa zamordowali w tym mieście 244 mieszkańców w zemście za dwóch Niemców, których zabili partyzanci.

Od tego czasu przed włoskimi sądami odbyło się wiele podobnych spraw, a w wielu z nich sędziowie nakazali Berlinowi wypłatę odszkodowania. W piątek wieczór Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował na swojej stronie internetowej, że Niemcy wniosły w związku z tym sprawę przeciwko Włochom. Nie podoba im się to, że Włosi dalej rozpoczynają takie sprawy przed krajowymi sądami. Niemcy twierdzą, że łamie to immunitet Berlina w świetle prawa międzynarodowego. ICJ wyrokiem z 2012 roku zgodził się z ich zdaniem.

Berlin twierdzi, że od czasu zapadnięcia tego wyroku we Włoszech odbyło się ponad ćwierć setki podobnych spraw, w których wielu sędziów nakazało wypłatę odszkodowań. Przyznali, że zdecydowali się na takie działanie teraz, bo w dwóch obecnie się toczących postępowaniach Włosi zastanawiają się nad przejęciem na poczet odszkodowania dwóch budynków, które znajdują się w Rzymie, ale należą do rządu Niemiec.

Sąd ma zdecydować do 25 maja, czy te budynki – które według Niemiec zawierają ich instytucje kulturalne, archeologiczne, historyczne i edukacyjne – zostaną skonfiskowane i sprzedane. Berlinowi ta perspektywa bardzo się nie podoba, gdyż mogłaby stworzyć niebezpieczny dla nich precedens, nie tylko we Włoszech.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!