Europa Wiadomości

Niemcy: “Pomnik tolerancji” został zniszczony przez małe dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pomnik pokoju, któy stanął w Augsburgu jest, a raczej był dziełem nowoczesnego artysty Saida Abdollahi. Pomnik jest wielką, żółtą… gąbką. Ma być sprzeciwem wobec nietolerancji i nienawiści. Artysta tłumaczy, że gąbka jest przedmiotem codziennego użytku, gąbka pochłania wszystko, ale zawsze zachowuje swój pierwotny kształt, jest miękka i nie można jej zranić.

Jak się okazuje jednak można i jest to dziecinnie proste. W ciągu 24. godzin od zainstalowania “pomnika”, został on całkowicie zniszczony i rozmontowany przez dzieci, które najwyraźniej cały przekaz miały gdzieś i zwyczajnie dobrze się bawiły.

Media są jednak oburzone głównie reakcją rodziców, którzy w końcu jako dorośli powinni być otwarci na tolerancję. Rodzice nie tylko nie powstrzymali swoich pociech przed niszczeniem pomnika, ale sami bez zastanowienia i refleksji nad symboliką pomnika zachęcali dzieci do zabawy i robili sobie zdjęcia.

Sam artysta był oburzony taką ignorancją, bo ludzie nie byli nawet zainteresowani z czym mają właściwie do czynienia i potraktowali dzieło sztuki jak obiekt na placu zabaw.
Twórca pomnika zaapelował publicznie do wszystkich niemieckich rodziców, aby zadbali o wychowanie dzieci w tolerancji i wrażliwości. “Nie dziwmy się, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej brutalne” – powiedział – dzieci robią co chcą a rodzice nawet nie tłumaczą co wolno a czego nie”.

Jesienią ubiegłego roku gąbka została ustawiona w Hamburgu i niemal natychmiast stała się ofiarą podpalenia. Tam najwyraźniej ktoś zrozumiał przekaz artysty, tyle że się z nim nie zgodził.

Źródło: tygodniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!