Wiadomości

Niemcy nie stwierdzili obecności rtęci w próbkach wody z Odry

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że wyniki laboratoryjne badań wody pobranej ze skażonej Odry są takie same po stronie niemieckiej jak i polskiej.

– Do ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci. (…) Mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki między innymi parametry chemiczne i fizyczne – powiedział Ozdoba na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, dodając, że jeśli chodzi o parametry chemiczne, to wyniki wskazują na podwyższoną zawartość tlenu. Jak poinformował wiceminister Ozdoba, z Odry pobrano do badania ponad 120 próbek.

– Teraz oczekujemy na badania toksykologiczne związane z badaniami ryb i po tym będziemy poznawać z czego wynikało śnięcie ryb – powiedział Jacek Ozdoba.

„Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach” – przekazała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czytaj też:

Wojewoda lubuski: Nie ma podwyższonego poziomu rtęci w Odrze. GIOŚ zwrócił się do Niemców w tej sprawie

/TVP Info, twiter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!