Europa Wiadomości

Niemcy już zaczęli zarabiać na odbudowie Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wprawdzie wojna na Ukrainie wciąż trwa, zaczęła się już odbudowa. Co ciekawe, zaangażowani w nią są Niemcy, a co jeszcze ciekawsze – odbudowują tereny okupowane przez Rosję.

Niemcy już zaczęli zarabiać na odbudowie Ukrainy. Położony na południu Ukrainy Mariupol został całkowicie zniszczony. Odbudowa miasta odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej wojnie propagandowej. Według telewizji ARD zaangażowane w odbudowę miasta są niemieckie firmy.

Kiedy w maju 2022 roku Rosjanie ostatecznie podbili miasto, rozpoczęły się prace budowlane nad “nowym” Mariupolem. Projekt jest tak ważny dla rosyjskiej propagandy, że w 2023 roku do miasta przyjechał Władimir Putin, by osobiście obejrzeć postęp prac.

W odbudowie Mariupola ważną rolę odgrywają również niemieckie firmy – ustalili reporterzy programu ARD Monitor. “Widać ciężkie maszyny lub okna z logo kilku niemieckich producentów; a na workach z gipsem raz po raz widnieje nazwa niemieckiego producenta materiałów budowlanych Knauf” – relacjonują.

W ogólnym oświadczeniu na temat swojej rosyjskiej działalności, Knauf pisze, że firma potępia rosyjską agresję na Ukrainę i przestrzega wszystkich sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Podkreślono, że firma produkuje w Rosji “wyłącznie na rynek rosyjski”.

Twierdzenie, że jeśli rosyjska filia działa tylko na terytorium Rosji to nie ma to znaczenia w kontekście sankcji jest “absolutnym mitem i nie może być bardziej odległe od rzeczywistości” – komentuje ekspert ds. sankcji Viktor Winkler.

Chociaż materiały budowlane zasadniczo nie są objęte sankcjami UE, firmy muszą być w stanie skutecznie wykluczyć, że to, co dostarczają ma jakiekolwiek związek z rosyjską armią i nie czerpie ona z tego nawet pośrednich korzyści – zaznacza Winkler.

W wypadku Knaufa ten związek jest już widoczny: na przykład oficjalny przedstawiciel firmy ogłasza publicznie, że z materiałów Knaufa zbudowano projekt mieszkaniowy na zlecenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony – zaznaczono w programie ARD.

Knauf nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Na zdjęciach i filmach przeanalizowanych przez Monitor, na wielu placach budowy można zobaczyć betonowe bloki w zielonej folii. Znajduje się na niej napis niemieckiej firmy z Muensterland w Nadrenii Północnej-Westfalii – WKB Systems GmbH. Głównym udziałowcem spółki jest rosyjski oligarcha Wiktor Budarin, który wykorzystywał swoją niemiecką firmę jako dostawcę dla przemysłu budowlanego w Rosji Putina.

NASZ KOMENTARZ: Zgodnie z przewidywaniami, to Niemcy będą odbudowywać zniszczenia wojenne na Ukrainie. Polacy oczywiście również wezmą w tym udział – przekazując swoje pieniądze, za które zostaną zakupione dla nich materiały, oczywiście u niemieckich producentów.

Polecamy również: Jacow Liwne zaatakował polską uczelnię za “antysemityzm”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!