Wiadomości

Niemcy i Wlk. Brytania podpisały dwustronną deklarację o pogłębieniu współpracy wojskowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministrowie obrony Niemiec i Wielkiej Brytanii – Ursula von der Leyen i Gavin Williamson – podpisali w piątek na poligonie Sennelager w niemieckiej Północnej Nadrenii–Westfalii wspólną deklarację o rozszerzeniu współpracy wojskowej.

Dokument o nazwie Deklaracja Wspólnej Wizji głosi potrzebę wzmocnienia europejskiego filara NATO oraz zapowiada współdziałanie w obronie przed cyberatakami i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie zbrojeń w celu unikania dublowania, co pozwoli na ograniczenie kosztów.

– Dla mnie także w czasie Brexitu z wieloma problemami ważne jest to, że wyraźnie prezentujemy naszą rolę jako pionierów współpracy obronnej –powiedziała von der Leyen. – Żołnierze obu państw stoją już od bardzo dawna ramię przy ramieniu, należy na tym budować dalej – zaznaczył Williamson.

Jak głosi podpisany przez oboje ministrów dokument, „NATO pozostaje kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w Europie”. Przypomina też militarną klęskę, zadaną w Iraku Państwu Islamskiemu przez siły międzynarodowe. „Do innych ważnych dziedzin, w których będziemy współpracować, należą reagowanie na zagrożenia terrorystyczne oraz na niebezpieczeństwa wypływające z radykalizacji i ekstremizmu, jak również misje szkoleniowe i treningowe poza Europą” – czytamy w deklaracji.

Na poligonie Sennelager von der Leyen i Williamsonowi zaprezentowano wspólne ćwiczenia niemieckiej brygady pancernej i wojsk brytyjskich w zwalczaniu wrogich sił o charakterze milicyjnym.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!