Wiadomości

Drugi dzień obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu w Piotrkowie Trybunalskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Piotrkowie Trybunalskim od piątku trwają uroczystości związane z 550-leciem parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziś na Rynku Trybunalskim odbędzie się festyn i piknik staropolski. Wczoraj do miasta przybyli przedstawiciele Sejmu RP.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana w kościele św. Jakuba Apostoła. Następnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński odsłonił tablicę upamiętniającą dzieje polskiego parlamentaryzmu oraz otworzył wystawę.

Ostatnim punktem oficjalnych uroczystości była konferencja naukowa pt. „Od Piotrkowa do Warszawy – 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”.

– Powinniśmy zachęcać nie tylko naszych rodaków, ale także przedstawicieli innych państw – i nie tylko z Europy Środkowej – żeby zapoznawali się z tymi dziejami. A nas utwierdzać w przekonaniu, że dzisiejsze Sejm i Senat są instytucjami z natury swej, tradycji i kontynuacji tych dzieł – związane z naszą przeszłością, teraźniejszością i przyszłością – mówił Marek Kuchciński.

9 października 1468 r. w Piotrkowie Trybunalskim reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali na sejmie walnym koronnym jako osobna izba poselska. Ta data uznawana jest za początek polskiego parlamentaryzmu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!