Wiadomości

Niemcy i Francja jeszcze mocniej zacieśnią współpracę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francja i Niemcy podpiszą nowy traktat o dalszym zacieśnieniu współpracy między obydwoma państwami. Informacje na ten temat przekazał Pałac Elizejski, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasowe. Będzie to pierwsze w tym roku spotkanie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Do podpisania dokumentu dojdzie 22 stycznia w Niemczech w Aachen, czyli w Akwizgranie. W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że nowe uzgodnienia wyrastają na fundamentach zawartego w 1963 roku tak zwanego Traktatu Elizejskiego, który w znacznym stopniu przyczynił się do pojednania Francji i Niemiec.

Porozumienie, jakie ma być zawarte w styczniu w Akwizgranie, ma według Pałacu Elizejskiego jeszcze bardziej zacieśnić współpracę francusko-niemiecką i pozwolić obydwu stronom na wspólne stawienie czoła stojącym przed nimi wyzwaniom.

Chodzi między innymi o sprawy europejskie, budowanie Unii bardziej niezależnej i demokratycznej, ale także o takie kwestie jak uzgodnienia w dziedzinie polityki gospodarczej Berlina i Paryża, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, edukacji i kultury, ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi, a także w dziedzinie wspólnych badań naukowych i wymiany technologii – do czego obydwie strony przykładają dużą wagę.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!