Wiadomości

Niemcy chcą odsyłać uchodźców do Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Niemiec wznowił zawieszoną w 2011 roku procedurę odsyłania uchodźców do Grecji. Niemieckie MSW potwierdziło we wtorek, że do końca lipca wystąpiło do władz w Atenach o przyjęcie 392 osób. Grecja wyraziła dotychczas zgodę na powrót trzech osób.

Rzeczniczka MSW w Berlinie Lisa Haeger powiedziała, że decydując się na odsyłanie uchodźców Niemcy kierowały się zaleceniami Komisji Europejskiej z 8 grudnia 2016 roku. KE uznała, że wznowienie procedury deportacji jest pod pewnymi warunkami możliwe. Zastrzegła, że dotychczas strona niemiecka nie przekazała Grecji żadnego uchodźcy. 

Zgodnie z zasadami porozumienia z Dublina uchodźcy powinni złożyć wniosek o azyl i oczekiwać na decyzję władz migracyjnych w pierwszym kraju UE, do którego wjechali. Jeżeli przed wydaniem decyzji wyjadą do innego kraju, powinni być odesłani do miejsca, gdzie złożyli wniosek. 

W przypadku Grecji przepisy o deportacji zawieszono w 2011 roku ze względu na ciężką sytuację gospodarczą w tym kraju, nie gwarantującą godziwego traktowania migrantów.

Grecki minister do spraw migracji Ioannis Mouzalas powiedział telewizji ARD we wtorek, że Ateny zgodziły się – „okazując dobrą wolę” – przyjąć „niewielką liczbę osób” z Niemiec i innych krajów UE. 

– Kraje te wywierały na nas presję. Rządy tych krajów chcą pokazać swoim obywatelom, że podejmują działania. Dlatego chcę im pomóc – powiedział grecki polityk. 

Organizacje wspierające uchodźców ostro krytykują niemiecki rząd. Rzecznik organizacji Pro Asyl Karl Kopp powiedział, że władze „popełniają grzech”, gdyż sytuacja w Grecji jest nadal katastrofalna. Zapowiedział, że jego organizacja będzie starała się zablokować deportacje.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!