Europa Wiadomości

Niemcy: 88-letnia kobieta została skazana za negowanie istnienia zbrodni nazistowskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek Ursulę Haverbeck na sześć miesięcy więzienia za notoryczne negowanie Holokaustu. 88-letnia kobieta twierdziła, że komory gazowe w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz nie były prawdziwe. Jest to już kolejny wyrok dla kobiety, ta jednak nadal twierdzi, że jest niewinna.

Oskarżona uznała zarzuty za niezrozumiałe. Cały czas twierdziła, że inkryminowana wypowiedź była cytatem z książki. Jej adwokat stwierdził, że proces stanowi pogwałcenie prawa do swobody wypowiedzi. Jak informuje agencja DPA, podczas przerwy w rozprawie Haverbeck powtórzyła, że “w Auschwitz nie gazowano ludzi”. Zdaniem sądu wykorzystane w procesie nagranie filmowe stanowi dowód na to, że oskarżona nie cytowała fragmentów książki, lecz mówiła swoimi słowami. Haverbeck wiedziała od początku, że wypowiadane przez nią słowa są zakazane.

Kobieta już wielokrotnie siadała na ławie oskarżonych w podobnych procesach. W sierpniu 2016 roku skazano ją na dwa lata pozbawienia wolności za kwestionowanie zbrodni nazistowskich.

Wcześniej sąd w Bad Oeynhausen (Nadrenia Północna-Westfalia) skazał ją na karę 11 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności za podżeganie do nienawiści. Sąd w Detmold (również w Nadrenii Północnej-Westfalii) wymierzył jej karę ośmiu miesięcy więzienia za negowanie Holokaustu. W listopadzie zeszłego roku sąd w Hamburgu skazał ją za takie samo przestępstwo na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wszystkie te wyroki nie są prawomocne.

Haverbeck negowała Holokaust w licznych artykułach zamieszczanych w wydawanej w Verden gazecie “Stimme des Reiches” (Głos Rzeszy). Haverbeck należy do założycieli Stowarzyszenia ds. Rehabilitacji Prześladowanych za Negowanie Holokaustu (VRBHV). Za negowanie zbrodni popełnionych przez III Rzeszę, a w szczególności Holokaustu, grozi w Niemczech kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Źródło: fakt.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!