Wiadomości

Niejasna sytuacja w stolicy Południowego Turkiestanu. Talibowie nie kontrolują całego miasta?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie rysuje się nam jasno sytuacja w stolicy prowincji Dżozdżan, uznawanej za nieformalną stolicę Południowego Turkiestanu, Talibowie poinformowali kilka godzin temu, że tureckie milicje wycofały się z miasta i że w pełni znalazło się ono pod ich kontrolą. Później jednak pojawiła się informacja, że tureckie milicje otrzymały posiłki, przegrupowały się i że odzyskały część miasta.

Jak już pisaliśmy wielokrotnie, w Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 milionów), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności.

Niekwestionowanym przywódcą afgańskich Turków jest były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum, który w przeszłości wykonywał różne wolty. Wcale nie jest niemożliwe, że mógłby on dogadać się z Talibami, ale na razie Talibowie zdają się nie brać tego pod uwagę. W tych okolicznościach zapowiedział on utworzenie niepodległego Południowego Turkiestanu, który miałby obejmować tereny, na których Uzbecy i Turkmeni stanowią większość ludności.

Obecnie mianowany w maju 2020 roku marszałkiem “Generał Dostum” odgrywa kluczową rolę w siłach zbrojnych podległych rządowi w Kabulu. Ich los zdaje się być jednak przesądzony. Zresztą znaczna część terytoriów zamieszkałych przez Uzbeków i Turkmenów znajduje się obecnie pod kontrolą Talibów. W połowie lipca podjęli oni natarcie na stolicę prowincji Dżozdżan i zarazem nieformalną stolicę Południowego Turkiestanu, czyli miasto Szebergan.

Talibowie nacierają na stolicę afgańskich Turków

Po początkowych sukcesach natarcie utknęło, ale przedwczoraj zostało wznowione, przypuszczając równocześnie natarcia na stolice prowincji Sar-e Pol i Dżozdżan….

Talibowie wznowili ofensywę na północy Afganistanu

W Sar-e Pol Talibowie prowadzą natarcie na czterech kierunkach, sukcesywnie zbliżając się do centrum, miasta…

Sar-e Pol: Talibowie prowadzą natarcie na czterech kierunkach, posuwając się do centrum, miasta

Z kolei w stolicy prowincji Dżozdżan Talibowie przełamali obronę i w szybkim tempie dotarli do centrum miasta…

Talibowie w Pałacu Dstuma:

W tym momencie tureckie milicje wciąż jeszcze broniły się w budynku władz prowincji i w komendzie policji, ale – jak poinformowali Talibowie – wkrótce i one zostały przez nich zdobyte. Tureckie milicje, dowodzone przez Jara Mohammada, syna marszałka Dostuma, miały wycofać się z miasta…

Później jednak pojawiła się informacja, że tureckie milicje otrzymały posiłki, przegrupowały się i że odzyskały część miasta. Podobno w rękach tureckich milicji jest komenda policji, przy czym nie jest jasne, czy została ona przez nie odbita, czy też doniesienia o jej zdobyciu przez Talibów były fałszywe.

Obecnie w budynku komendy policji mają przebywać żołnierze sił specjalnych, którzy zostali przysłani z Kabulu, gdzie aktualnie przebywa marsz. Dostum, którego syn dowodzi milicjami tureckimi walczącymi w prowincji Dżozdżan. Talibowie na razie nie skomentowali tych doniesień…

I zobaczmy jeszcze, jak przedstawia się stan posiada stron konfliktu:

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!