Wiadomości

Niedzielski: Koronawirus w Polsce w wyraźnym odwrocie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Współczynnik reprodukcji koronawirusa – pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 – wynosi obecnie dla Polski 0,89 i w żadnym regionie nie przekracza 1,0 – podał w środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

„Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0” – podał wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.

Minister załączył wykaz datowany na 12 kwietnia, z którego wynika, że najwyższy wskaźnik jest w woj. łódzkim (0,99) i lubelskim (0,96), a najniższy na Mazowszu (0,84) oraz na Warmii i Mazurach (0,85).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!