Wiadomości Wiara

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Misterium ukazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz ewangeliczną scenę wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej, zainaugurowało w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizacji wydarzeń sprzed 2 tys. lat przyglądały się rzesze wiernych.

Jezus, w którego postać wcielił się brat Tobiasz, kleryk kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przemówił: „Oto zbliżamy się do Jeruzalem. Tam się dokona wszystko, co napisane jest o Synu Człowieczym przez proroków”.

Chrystus przy dźwiękach śpiewu „Hosanna Synowi Bożemu! Hosanna zbawcy naszemu!” na grzbiecie osiołka wjechał na szczyt wzniesienia obok kalwaryjskiej bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role odgrywają przewodnicy kalwaryjscy. Podczas inscenizacji przeszli między tysiącami wiernych, którzy dzierżyli w dłoniach palmy.

Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej.

„Czy to jest dom boży, czy targowisko? Ci z daleka tu przyszli i chcą się modlić, a wy tu jarmark urządzacie. I wy, kapłani, zamiast strzec świętości przybytku, cierpicie to zgorszenie” – dobiegał ze sceny głos brata Tobiasza, wcielającego się w rolę Chrystusa, który przewracał ustawione kramy.

Przed południem przy kaplicy św. Rafała poświęcone zostały palmy wielkanocne.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy inauguruje misterium pasyjne, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. Wówczas, aktorzy zainscenizują sceny męki Jezusa. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Rokrocznie uroczystości gromadzą setki tysięcy wiernych.

„Przychodzą do Kalwarii spotkać się z Panem Jezusem i Matką Bożą, ale również, by nabrać ducha i siły. Misterium, które przedstawiamy, to nie tylko spektakl, ale duchowe przedsięwzięcie” – powiedział kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, bernardyn o. Konrad Cholewa.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone.

Po II wojnie ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy”. Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!