Wiadomości

Niedziela dniem żałoby narodowej po tragedii w kopalni w Stonawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku ze śmiercią 13 górników, z których 12 to obywatele Polski, a jeden – obywatel Czech, w wybuchu metanu w kopalni w Stonawie na Zaolziu, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że w niedzielę flagi będą opuszczone do połowy masztów, ograniczone zostaną też imprezy masowe.

„Mam nadzieję, że w całym kraju zostanie uczczona przynajmniej minutą ciszy pamięć naszych rodaków, którzy zginęli w kopalni w Karwinie” – mówił w piątek prezydent.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni CSM w Stonawie k. Karwiny doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 obywateli Polski i jeden obywatel Czech. Ciała 12 ofiar nadal znajdują się pod ziemią. Do kopalni przychodziły w sobotę rodziny górników, odbierając m.in. należące do nich rzeczy osobiste. Przed zakładem płoną setki zniczy, są też wiązanki kwiatów.

Dwaj poszkodowani w wypadku górnicy są w szpitalu w Ostrawie; stan jednego z nich jest krytyczny, drugi jest w stanie stabilnym.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!