Polska Świat Wiadomości

Niedługo ma dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl John Bolton, amerykański dyplomata i pracownik Białego Domu potwierdził, że w najbliższym czasie dojdzie w Waszyngtonie do spotkania pomiędzy prezydentem Donaldem Trumpem a prezydentem Andrzejem Dudą.

Potwierdzają się dotychczasowe informacje mówiące o możliwości spotkania polskiego prezydenta z przywódcą Stanów Zjednoczonych. Kilka tygodni temu wspominali o tym przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Teraz oficjalnie poinformował o tym ambasador John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. Dodał również, że przygotowaniom do wizyty służyło m.in. spotkanie z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Amerykański dyplomata udostępnił na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter zdjęcie z szefem polskiego MSZ i potwierdził, że podczas rozmowy dyskutowano także o zbliżającej się wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu. Nie znamy jednak oficjalnej daty przyjazdu polskiej delegacji. Natomiast wpis Johna Boltona może sugerować, że dojdzie do niej w najbliższym czasie, ponieważ dyplomata pisze o „zbliżającej się wizycie”.

Te informacje potwierdził również szef polskiego MSZ. „Do wizyty dojdzie niedługo natomiast to strona amerykańska w odpowiednim czasie poinformuje o terminie i dokładnym programie. Prace nad tą wizytą po obu stronach trwają” – mówił minister Jacek Czaputowicz.

Obaj prezydenci ostatni raz widzieli się podczas szczytu NATO w Brukseli, który miał miejsce w pierwszej połowie lipca br. Doszło wówczas do dwóch spotkań.

Pierwsze, krótkie spotkanie pomiędzy przywódcami krajów odbyło się jeszcze przed rozpoczęciem brukselskiego szczytu. Oprócz Trumpa i Dudy wzięli w nimi udział również minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz wspomniany wcześniej doradca ds. bezpieczeństwa John Bolton.

Jak relacjonował po spotkaniu minister Szczerski, prezydenci Polski i USA odbyli rozmowy „głównie o współpracy wojskowej, w tym o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej kooperacji wojskowej, w zakresie sprzętu i w zakresie współpracy jednostek wojskowych”. – Prezydenci omówili też kalendarz kontaktów politycznych na najwyższym szczeblu – dodał szef gabinetu prezydenta.

Do drugiej rozmowy Trump-Duda doszło podczas roboczej kolacji przywódców państw NATO. – Rozmowa odbyła się na prośbę strony polskiej – poinformował minister Krzysztof Szczerski. – Prezydenci rozmawiali o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce, zarówno jeśli chodzi o formę tej obecności, jak i o liczebność; kwestia ta leży w polu zainteresowań obu prezydentów i rozmowy polsko-amerykańskie na ten temat będą kontynuowane w najbliższej przyszłości – dodał.

O czym prezydenci Polski I USA tym razem będą rozmawiać? Macie jakieś pomysły?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!