Wiadomości

Nie żyje wybitny historyk i publicysta emigracyjny Zbigniew Siemaszko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Smutną informację przekazał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

„Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa S. Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju” – poinformował dyplomata.

Zbigniew Siemaszko zmarł w wieku 97 lat.

W emigracyjnej prasie zamieszczał sprawozdania ze spotkań, wieczorów dyskusyjnych i autorskich, jakie odbywały się w polskich ośrodkach w Londynie, zwłaszcza w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. W roku 1959 podjął współpracę z Instytutem Literackim. Stał się jednym z najbardziej aktywnych autorów wydawanych przez Jerzego Giedroycia “Zeszytów Historycznych”, publikował też w “Kulturze”.

Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół takich tematów jak: historia wojskowości, II wojna światowa, łączność między emigracją wojenną a krajem, Armia Krajowa, oraz Narodowe Siły Zbrojne. Mieszkał w Londynie. Zbigniew Siemaszko był laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!