Świat Wiadomości

Nie żyje szczur Magawa znany na świecie z znajdowania min i niewybuchów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal polskatimes.pl odszedł szczur Magawa, który wywęszył w Kambodży ponad sto min przeciwpiechornich i innych niewybuchów.

Nie żyje Magawa, bohater wyczuwający miny lądowe. Miał osiem lat. Szczura Magawę opłakują teraz mieszkańcy Kambodży. Magawa był odznaczony specjalnym medalem za waleczność. W ciągu swojej pięcioletniej kariery gryzoń wywęszył w Kambodży ponad 100 min przeciwpiechotnych i innych niewybuchów.

Magawa był szczurem szkolonym przez belgijską organizację charytatywną Apopo. Ostrzegał ludzi o minach, aby można je było bezpiecznie usunąć. Jedna z organizacji charytatywnych napisała, że ​​afrykański gigantyczny szczur worek “odszedł spokojnie” w miniony weekend.

Napisano w nim, że był do końca w dobrym zdrowiu, ale w weekend zaczął zwalniać tempo, więcej drzemał i wykazywał mniejsze zainteresowanie jedzeniem w ostatnich dniach.

Wyhodowany w Tanzanii, Magawa przeszedł roczny trening, zanim przeniósł się do Kambodży, aby rozpocząć karierę łowcy bomb. Wyszkolony w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych, Magawa oczyścił ponad 141 tys. metrów kwadratowych.

Ważył 1,2 kg i miał 70 cm długości. Choć jest to znacznie więcej niż wiele innych gatunków szczurów, Magawa był jednak wystarczająco mały i lekki i nie uruchamiał min po nich przechodził. Magawa była w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut – według Apopo osobie z wykrywaczem metalu zajęłaby to nawet cztery dni.

W 2020 roku Magawa został nagrodzony Złotym Medalem PDSA – czasami określanym jako Krzyż Jerzego dla zwierząt – za „oddanie ratujące życie służbie”. Był pierwszym szczurem, który otrzymał ten medal w 77-letniej historii tej organizacji. Szczur przeszedł na emeryturę w czerwcu zeszłego roku.

Wszyscy w Apopo odczuwamy utratę Magawy i jesteśmy wdzięczni za niesamowitą pracę, którą wykonał – napisała organizacja charytatywna w oświadczeniu. Jego „niesamowity zmysł węchu” pozwalał „społecznościom w Kambodży żyć, pracować i bawić się bez obawy o utratę życia lub kończyn”, dodano.

Apopo od lat 90. hoduje zwierzęta – znane jako HeroRAT – w celu wykrywania min lądowych.

Autor: Kazimierz Sikorski

Źródło: polskatimes.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!