Wiadomości

Nie żyje Lucjan Czerny – kabareciarz, radiowiec, wokalista, wodzirej, konferansjer, aktor, tekściarz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany śląski artysta zmarł w niedzielę. „Lucek, Ty pieronie, aleś numer nom wywinył w ten ciulaty czas” – wspomina zmarłego Sylwester Targosz-Szalonek.

Lucjan Czerny pochodził z Katowic, gdzie ukończył szkołę muzyczną. Uczęszczał też do szkoły baletowej w Bytomiu. Występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, współpracował z Telewizją Katowice.

Był założycielem śląskiej Kapeli z Katowic, prowadził autorskie programy w Radiu TOP i Radiu Piekary. Czerny zagrał w kilku filmach – m.in. „Młyn i krzyż”, „Grzeszny żywot Franciszka Buły” i „Angelus”. Występował też w kabaretach.

W 2016 r. świętował jubileusz 40 lat działalności estradowej.

„Kochany Lucjanie, znołeś mie od bajtla. Pierw RadioTop, a późnij inksze radia i telewizje. Powtarzoł żeś, że mom durch trenować sztima i piknie śpiewać. Robia co moga i obiecuja Ci, że dalej tak bydzie. Pamientom jakeś godoł, że zaszczyt być ze mną na scenie. Jo Ci godom dziś, że zaszczyt było Ciebie trefić w życiu i czasem coś fajnego zrobić. Lucek, Ty pieronie, aleś numer nom wywinył w ten ciulaty czas. Lucjan Czerny Durch bydziesz w moim sercu” – napisał na Facebooku o zmarłym artyście dyrektor artystyczny Śląskiego Festiwalu Operetki i Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!