Wiadomości

Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca wielu filmów, widowisk, programów telewizyjnych i seriali, m.in. „Czterdziestolatek” i „Wojna domowa”. Przez wiele lat był związany z TVP. Miał 87 lat. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza urodził się w 1932 r. Współpracował między innymi z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem w cyklach telewizyjnych: „Poznajmy się” i „Małżeństwo doskonałe”. Autor poniedziałkowych spektakli Teatru TV: „Romeo i Julia”, „Nie do obrony”, „Mieszczanin szlachcicem” z Bogumiłem Kobielą i „Rewizor” z Tadeuszem Łomnickim.

Od 1984 do 1991 roku dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Reżyserował słynnego „Skrzypka na dachu” granego prawie pięćset razy w tym teatrze, spektakle „Jesus Christ Super Star”, „Les Miserables” i „Człowieka z La Manczy” pokazywanego z wielkim sukcesem w Meksyku.

Napisał i zrealizował popularne seriale: „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Tygrysy Europy”, filmy fabularne, przede wszystkim komedie: „Dzięcioł”, „Motylem jestem”, dramaty psychologiczne: „Przeprowadzka” z Wojciechem Pszoniakiem w roli głównej, „Noc poślubna w biały dzień” z wielką rolą Wiesława Gołasa, a dla dzieci: „Pierścień i Róża” oraz w koprodukcji belgijsko-polskiej „Alicja” na podstawie powieści Lewisa Carrolla.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!