Wiadomości

Nie żyje były komunistyczny aparatczyk Jerzy Urban

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tygodnik “Nie” podał informację o śmierci byłego komunistycznego aparatczyka Jerzego Urbana (pierwotnie Jerzy Urbach). W rozmowie z portalem Onet.pl żona Urbana Małgorzata Daniszewska potwierdziła informacje o śmierci męża.

Jerzy Urban, redaktor naczelny i wydawca tygodnika „Nie”, był rzecznikiem rządu komunistycznej junty Jaruzelskiego, zwanym „Goebbelsem stanu wojennego”. Jednocześnie pisał w komunistycznej prasie felietony, w których św. Maksymiliana Marię Kolbego nazywał „antysemitą”, a Msze za Ojczyznę bł. ks. Jerzego Popiełuszki „seansami nienawiści”. Bł. ks. Popiełuszko został zamordowany przez komunistyczne służby.

W 1983 rekomendował w poufnym liście do szefa MSW, komunistycznego bandyty gen. Czesława Kiszczaka, Mariusza Waltera – późniejszego założyciela TVN – do specjalnego pionu propagandowego, który miałby się zająć ocieplaniem wizerunku SB, MO i ZOMO, nazywając go „najzdolniejszym redaktorem telewizyjnym w Polsce”.

O śmierci Urbana vel Urbacha jako pierwszy poinformował tygodnik “Nie”, którego Urban był redaktorem naczelnym. Informację tygodnika potwierdziła żona Urbana Małgorzata Daniszewska.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!