Wiadomości

Nie żyje Alicja Tysiąc. Zmarła w jednym z warszawskich szpitali na COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje Alicja Tysiąc. Zmarła na COVID-19. Informację podaną przez polsatnews.pl potwierdziła poseł Lewicy Katarzyna Kotula. Kobieta miała 50 lat.

W 2000 roku Alicja Tysiąc chciała usunąć ciążę, motywując to obawami, że urodzenie dziecka może jej grozić utratą wzroku. Lekarze odmówili wykonania legalnej aborcji, dopuszczalnej ze względów zdrowotnych. Po porodzie wzrok kobiety pogorszył się; przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

W styczniu 2003 roku Alicja Tysiąc wniosła skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 20 marca 2007 Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie, w którym nakazał Rzeczypospolitej Polskiej wypłacenie Alicji Tysiąc 25 tys. euro zadośćuczynienia oraz 14 tys. euro na pokrycie kosztów sądowych.

Alicja Tysiąc stała się dla feministek i lewicy „symbolem” walki o prawo do aborcji. Występowała nawet na czarnych protestach organizowanych przez partię Razem. Wcześniej była związana z SLD. Z list tej partii została stołeczną radną.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!