Wiadomości

Nie żyje aktor Ryszard Filipski, zapamiętamy Go z ról majora Hubala i wachmistrza Soroki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł aktor filmowy i teatralny Ryszard Filipski, znany z roli majora „Hubala” w filmie z 1973 r. oraz wachmistrza Soroki w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Informację o jego śmierci podano dopiero po pogrzebie aktora.

Filipski zmarł 22 października. Informację o śmierci aktora podał portal majorhubal.pl poświęcony historii pierwszego oddziału partyzanckiego II wojny światowej pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

„Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu Jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny” – podkreślono w wiadomości. Aktor zmarł po długiej chorobie.

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 r. we Lwowie. W 1958 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Od 1954 r. występował w łódzkim Teatrze 7.15. Później występował w teatrach Rozmaitości i Starym w Krakowie.

W 1966 r. założył teatr Eref-66. Następnie, w latach 1975-79, kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. W późniejszych latach był także kierownikiem założonego przez siebie Zespołu Filmowego „Kraków” oraz zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Iluzjon”.

Zagrał epizodyczną rolę w „Kanale” Andrzeja Wajdy. W kolejnych latach występował w powstających w filmach kryminalnych, takich jak „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” oraz „Tylko umarły odpowie” z 1969 r. oraz jednym z odcinków serialu „Stawka większa niż życie”.

Jako aktor filmowy najbardziej kojarzony był z rolami majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby „Hubal” z 1973 r. oraz wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z „Potopu” z 1974 r. w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wystąpił także w innych filmach historycznych, między innymi serialu „Znak Orła”, gdzie zagrał króla Władysława Łokietka.

Od drugiej połowy lat 70. był często krytykowany za sprzyjanie władzom komunistycznym i ataki na rodzącą się opozycję antykomunistyczną. Był jednym z ulubionych reżysera Bohdana Poręby, którego większość dzieł uznawano za element propagandy komunistycznej.

W 1980 r. zagrał Józefa Piłsudskiego w filmie „Zamach stanu”. Film został fatalnie przyjęty. Na kilkanaście lat wycofał się z pracy aktorskiej. Prowadził stadninę koni.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!