Wiadomości

Nie żyje aktor Czesław Lasota, wystąpił w wielu kultowych filmach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje Czesław Lasota, popularny aktor teatralny, filmowy i radiowy. Wystąpił w wielu kultowych filmach. Zmarł w wieku 89 lat.

O śmierci Czesława Lasoty poinformował Związek Artystów Scen Polskich. „Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Czesław Lasota, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy” – pisze Związek.

Lasota urodził się w 1932 r. w Łodzi. Ukończył tam Państwową Wyższą Szkołę Filmową w 1958 r. Grał na deskach teatrów całej Polski, m.in: Polskiego w Bielsku-Białej, Bałtyckiego w Koszalinie, Łódzkiej Estradzie, im. W. Horzycy w Toruniu, Polskiego w Bydgoszczy, Ziemi Opolskiej w Opolu, Narodowego, Dramatycznego w Warszawie, Dramatycznego w Elblągu.

Grał w takich produkcjach jak: „Nie lubię poniedziałku”, „Nikodem Dyzma”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Ogniem i mieczem” czy „Szatan z siódmej klasy”. Znaliśmy go z takich seriali jak: „Noce i dnie”, „07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”, „Klan”, „Świat według Kiepskich”, „13 posterunek”, „Na dobre i na złe”.

Lasota wyróżniony został za rolę Biondella w „Poskromieniu złośnicy” Szekspira podczas I Kaliskich Spotkań Teatralnych w 1961 r., a rok później nagrodzony podczas IV FTPP w Toruniu za rolę Ojca Scholastyka w „Igraszkach z diabłem” Drdy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!