Wiadomości

New York Times: Do sieci wyciekły tajne dokumenty dot. ukraińskiej armii…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sieciach społecznościowych opublikowano tajne dokumenty wojskowe USA i NATO dotyczące przygotowań do kontrofensywy na Ukrainie?

Dokumenty wojskowe szczegółowo opisujące tajne plany USA i NATO dotyczące rozbudowy ukraińskiej armii przed planowaną ofensywą przeciwko Rosji zostały opublikowane w tym tygodniu na Telegramie i Twitterze – informuje The New York Times.

Według publikacji Pentagon bada, kto może stać za wyciekiem dokumentów, które pojawiły się w sieciach społecznościowych. Analitycy wojskowi wskazują, że niektóre fragmenty dokumentów zostały prawdopodobnie zmienione – przeszacowano amerykańskie szacunki dotyczące ukraińskich ofiar wojskowych i niedoszacowano rosyjskie ofiary wśród wojskowych. Analitycy uważają, że zmiany te mogą świadczyć o próbach dezinformacji ze strony Moskwy.

Zaznaczono, że przedstawiciele administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych pracowali nad usunięciem dokumentów z sieci społecznościowych, ale do wieczora 6 kwietnia im się to nie udało. „Jesteśmy świadomi komunikatów w sieciach społecznościowych. Resort bada sprawę” – powiedział Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu.

Według NYT dokumenty nie zawierają konkretnych planów wojskowych – jak, kiedy i gdzie Ukraina zamierza rozpocząć ofensywę. Dokumenty odnoszą się jednak np. do potrzeb armii ukraińskiej na dzień 1 marca.

„Dla wprawnego oka rosyjskiego planisty wojskowego, generała polowego lub analityka wywiadu dokumenty te bez wątpienia zawierają wiele kuszących wskazówek. Dokumenty wspominają na przykład o tempie wydawania amunicji HIMARS. Pentagon nie ujawnił publicznie, jak szybko Ukraińcy Siły zbrojne zużywają amunicji HIMARS, ale dokumenty to potwierdzają” – czytamy w publikacji.

Na jednym ze slajdów dokumentu – pisze NYT – podano, że w wojnie zginęło od 16.000 do 17.500 rosyjskich żołnierzy, podczas gdy Ukraina rzekomo straciła 71.500 żołnierzy. Według szacunków Pentagonu znacznie większe straty poniosła Federacja Rosyjska, a około 200.000 żołnierzy z każdej strony zostało zabitych lub rannych.

Jednocześnie analitycy powiedzieli NYT, że niektóre dokumenty wyglądają na autentyczne i mogą dostarczyć Federacji Rosyjskiej cennych informacji o harmonogramach dostaw broni i liczbie żołnierzy, ilości sformowanych jednostek ukraińskich i innych szczegółach wojskowych.

Gazeta pisze, że dokument oznaczony jako „ściśle tajny” zawiera informacje o „stanie konfliktu na dzień 1 marca”. Tego dnia ukraińscy urzędnicy przebywali w amerykańskiej bazie w Wiesbaden w Niemczech, a następnego dnia odwiedzili ich przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark A. Milley oraz Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie , generała Cavoli.

Inny dokument, jak zauważa NYT, zawiera informacje o ukraińskich jednostkach wojskowych, sprzęcie i szkoleniach z harmonogramem na styczeń-kwiecień.

„Dokument zawiera krótką informację o formowanych obecnie 12 brygadach bojowych, z których 9 najwyraźniej jest szkolonych i zaopatrywanych przez USA i innych sojuszników z NATO. Z tych 9 brygad, zgodnie z dokumentami, 6 będzie gotowych do 31 marca, a reszta do 30 kwietnia. Według szacunków analityków ukraińska brygada liczy od 4 do 5 tys. żołnierzy” – pisze gazeta.

Dokument, jak donosi NYT, mówi, że łączna ilość sprzętu wymaganego dla 9 brygad to ponad 250 czołgów i ponad 350 pojazdów zmechanizowanych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!