Wiadomości

Nergal przed sądem odpowiada za znieważenie godła

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu.

Wraz z 41-letnim Darskim (zgodził się na podanie nazwiska) na ławie oskarżonych zasiadają też dwie inne osoby: Rafał W., który na zlecenie muzyka stworzył projekt graficzny oraz Maciej G., który – również na prośbę „Nergala” – rozpowszechnił grafikę w internecie.

Trasę zespołu Behemoth pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała – m.in. na plakatach i w internecie – grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były też wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.

Rzeczniczka prasowa gdańskiej Prokuratury Okręgowej Grażyna Wawryniuk wyjaśniała na początku stycznia, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii.

„Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie” – informowała Wawryniuk.

Darski i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. – o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za popełnienie takich czynów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia.

W trakcie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.
Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!