Felietony

Neandertalczycy używali nici

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Neandertalczycy – nasi prehistoryczni, wymarli krewniacy – potrafili splatać włókna i wytwarzać postronki. Robili to już 40 tys. lat temu – informują naukowcy na łamach kwietniowego numeru „Scientific Reports”.

Kiedy w połowie XIX w. odkryto pierwszą skamieniałość neandertalczyka – uznano, że był on reprezentantem prymitywnych jaskiniowców. Ten obraz naszych wymarłych prehistorycznych krewniaków stopniowo ulegał zmianie w wyniku odkryć archeologicznych i badań genetycznych ostatnich dekad.

Z czasem okazało się bowiem, że neandertalczycy najprawdopodobniej posługiwali się mową, rozniecali ogień, wytwarzali narzędzia, urządzali pochówki swoim zmarłym. Najnowsze znalezisko przynosi kolejną sensacyjną informację. Okazuje się, że neandertalczycy byli na tyle zaawansowani technologicznie, iż potrafili skręcać nici z włókien.

Fragment takiej nici, o długości 6,2 mm i grubości 0,5 mm odkryto na stanowisku Abri du Maras na południu Francji. Międzynarodowy zespół naukowców datował znalezisko na 40 tys. lat. Nić składa się z trzech pęczków skręconych ze sobą włókien, tworzących jeden cienki postronek. We włóknach wykryto celulozę prawdopodobnie z drzewa iglastego. Jest to najstarszy przykład wytwarzania nici.

Więcej:
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/228670.php

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!