Europa Gospodarka Polska Wiadomości

NBP planuje przenieść 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu forsal.pl Narodowy Bank Polski planuje przenieść ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców, natomiast pozostałe ok. 129 ton pozostanie w Londynie i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób, zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.

“Zarząd NBP zdecydował o dywersyfikacji miejsc jego przechowywania i przeniesieniu prawie połowy obecnego zasobu złota – ok. 100 ton – do skarbców NBP. Operacja ta zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym jej bezpieczeństwo. Przedstawimy informację o jej dokonaniu już po jej zakończeniu. Złoto, które pozostanie w Londynie – ok. 129 ton – będzie inwestowane w dotychczasowy sposób” – powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie.

Przypomniał, że w 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku – kolejne 100 ton złota. Obecnie wielkość zasobów złota NBP wynosi 228,6 ton.

“Zasoby te niemal dwukrotnie przekroczyły już zasoby Szwecji, zrównały się z belgijskimi i znacznie zbliżyły do austriackich i hiszpańskich. W wyniku zakupów zrealizowanych w latach 2018-2019 NBP przesunął się w rankingu bankówc entralnych według wielkości zasobów złota z 34. na 22. pozycję na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu. Jednocześnie udział złota w rezerwach dewizowych Polski wzrósł z ok. 4% na koniec 2017 roku do blisko 10%, zbliżając NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie” – wskazał prezes NBP.

Zakupione złoto zostało zdeponowane – tak jak dotychczas – w Banku Anglii w postaci sztab London Good Delivery.

“Z możliwości przechowywania złota w Banku Anglii – jak państwo wiedzą – korzysta większość kontrahentów aktywnych na światowym rynku złota. Pozwala to nie tylko bezpiecznie przechowywać zasoby, ale również podnosić ich dochodowość. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro, czyli ok. 11,4 mln zł” – poinformował także Glapiński.

Jak informował wcześniej bank centralny, złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br.

Jak oceniacie taką decyzje NBP?

Źródło: forsal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!