Wiadomości

Nawet 5 mld zł może trafić do budżetu z aukcji częstotliwości 5G

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Resort cyfryzacji zakłada, że z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4 do 5 mld zł – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Braliśmy pod uwagę wyniki postępowań selekcyjnych aukcji częstotliwości dla sieci 5 G np. w Niemczech, oczywiście przy zachowaniu wszystkich czynników korygujących – stwierdził minister, dodając, że „w budżecie co prawda zapisane jest mniej tych środków, ale tak naprawdę o tym, jaka to jest kwota, zdecydują ci, którzy będą chcieli zapłacić”.

– Te środki wpłynęłyby do budżetu jeszcze w 2020 r. – podkreślił, przypominając, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma zakończyć aukcje częstotliwości dla budowanej w Polsce sieci 5G w połowie przyszłego roku.

Dodał, że po udostępnieniu tych częstotliwości operatorzy „będą musieli zrealizować założenie, które nałoży na nich prezes UKE, czyli budowę sieci 5G w co najmniej jednym dużym polskim mieście”.

– Budowa sieci 5G będzie oparta w dużej części o istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Ten fakt, jak również testy sieci 5G prowadzone przez operatorów w kilku miastach w Polsce i ich obiecujące wyniki, pozwalają nam sądzić, że ten plan uda się zrealizować – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!