Wiadomości

Naukowcy: znaleziono najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy uznają znalezioną podczas prac w kraju (województwie) pardubickim drewnianą studnię za najstarszą konstrukcję drewnianą na świecie – powiedział we wtorek dyrektor Centrum Archeologicznego w Ołomuńcu Jaroslav Peszka. Znalezisko datowane jest między 5256 a 5255 r. p.n.e.

Studnię zbudowaną z drewna dębowego odkryto podczas rutynowych prac archeologicznych w związku z budową przyszłej autostrady D35 w pobliżu miejscowości Ostrov w kraju pardubickim. Obecnie trwają dalsze badania i analizy. Po ich zakończeniu, które mogą potrwać dwa lata, studnia ma zostać zaprezentowana w Muzeum Czech Wschodnich w Pardubicach.

„Datowanie dentrologiczne oraz radiowęglowe potwierdziły, że jest to najstarsza konstrukcja drewniana. Nic starszego dotąd nie znaleziono” – stwierdził Peszka. Archeolodzy podkreślają, że znalezisko jest bardzo ważne nie tylko z uwagi na wiek, ale także na zaawansowaną technologię, przy pomocy której powstała. „W rogach są drewniane kołki, które wkładano w deski obrobione mechanicznie. Wcześniejsze badania wskazywały, że taka technika była stosowana w epoce brązu i później w czasach rzymskich. Teraz wiemy, że używali jej także ludzie w neolicie” – powiedział Peszka.

Studnia miała wymiary około 80 na 80 cm i około 140 cm głębokości. Drewno było obrabiane narzędziami z kamienia, kości, rogów lub drewna. W pobliżu nie znaleziono dotąd śladów starożytnych osiedli. Studnia mogła być odizolowanym obiektem, ale archeolodzy zapowiadają dalsze poszukiwanie osady.

Z Pragi Piotr Górecki
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!