Wiadomości

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura. Był ogromny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dinozaur, którego kości odkryto w Australii w 2006 roku, został zaklasyfikowany jako przedstawiciel nowego gatunku Australotitan cooperensis. Był to największy odnaleziony dotąd dinozaur, który żył na tym kontynencie – poinformowali naukowcy w recenzowanym czasopiśmie „PeerJ”.

Zwierzę należało do grupy tytanozaurów, zauropodów, które żyły prawie 100 mln lat temu, i było jednym z największych, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Jego wysokość oszacowano na 5 do 6,5 metrów, zaś długość – na 25 do 30 metrów, co czyni go największym znanym dinozaurem żyjącym w Australii.

Jego skamieniałości, nazwane przez naukowców “Cooper”, odkryto w 2006 roku na rodzinnej farmie w basenie Eromanga, 1,6 tys. km na zachód od Brisbane. Paleontolog z Queensland Museum Scott Hocknull powiedział, że potwierdzenie przynależności Coopera do nowego gatunku było wynikiem “bardzo długiego i żmudnego procesu”.

Największym odkrytym kiedykolwiek dinozaurem jest tzw. “tytan z Patagonii”, Patagotitan mayorum, odkryty w Argentynie i opisany w 2017 r. Paleontolodzy oszacowali, że mógł ważyć 70 ton (czyli tyle, ile około 10 słoni afrykańskich) i mierzyć 37 metrów długości i 8 metrów wysokości.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!