Wiadomości

Nastolatki chcą być youtuberkami, instagramerkami i tiktokerkami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram czy Tiktok) za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości – pokazują wyniki badania IQS. Spore rozbieżności widać między matkami i córkami w podejściu do studiów wyższych – informuje portal Wirtualne Media.

Niemal połowa dziewcząt (48 proc.) w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram czy Tiktok, za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości. Co piąta nastolatka chce się zająć w przyszłości projektowaniem stron internetowych lub grafiką komputerową, co dziesiąta – programowaniem. 18 proc. nastolatek widzi swoją przyszłość w zawodach prawniczych, nieco mniej marzy o karierze nauczycielki, przedszkolanki, dietetyczki lub trenerki osobistej.

Matki i córki rozmijają się w swoich marzeniach nt. przyszłych zawodów córek – wynika z badania „Aspiracje dziewczynek w Polsce”, zrealizowanego przez IQS dla nowo powstającej organizacji Inspiring Girls Polska, będącej częścią międzynarodowej grupy. 44 proc. matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała również ich córka. Na liście TOP3 zawodów, co do których zarówno matki, jak i córki wykazywały największą zgodność, znajdują się jeszcze graficzka komputerowa (zaliczana do zawodów przyszłości) oraz zawody prawnicze.

/Wirtualne Media/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!