Gospodarka Wiadomości

Narodowy Bank Polski przeleje kilka miliardów zł do budżetu państwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

NBP prawdopodobnie przeleje do budżetu kilka mld zł. Najpierw jednak sprawozdanie finansowe banku centralnego musi zostać zaopiniowane przez niezależnego audytora i przyjęte przez Radę Polityki Pieniężnej – podaje forsal.pl.

Oficjalne informacje w tej sprawie mają pojawić się na początku kwietnia. Jeśli NBP odnotuje zysk, 95 proc. pieniędzy powinno trafić do kasy państwa, a 5 proc. zostać w funduszu rezerwowym banku. Do wypłaty dojdzie w okolicach czerwca-lipca, gdy rząd zatwierdzi roczne sprawozdanie.

Od 2001 r. budżet został w ten sposób zasilony 45 miliardami zł. Rekordowy transfer z 2017 r. wyniósł 9,2 mld zł. Nie wiadomo, jakie pieniądze wpłyną do budżetu tym razem. Można jednak oszacować rząd wielkości.

– Wyliczanie zysku NBP jest obarczone dużą niepewnością, bo nie mamy dostępu do wszystkich aktualnych danych. Można jednak zakładać, że ten odnotowany w 2018 r. mógł wynieść 5–6 mld zł – szacuje Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

– Ostrożnie można oczekiwać, że do budżetu państwa trafi z NBP ok. 4–5 mld zł – mówi z kolei Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!