Wiadomości

AWPL-ZChR w wyborach samorządowych wystąpi w sojuszu z Aliansem Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w wyborach samorządowych 3 marca wystąpi m.in. w koalicji z Aliansem Rosjan – poinformował we wtorek przewodniczący polskiego ugrupowania, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

„To nie wszystkim się podoba, my to rozumiemy (…), ale żeby nie nasza wspólna praca w ciągu ostatnich 10 lat, na pewno nie mielibyśmy w kraju 36 polskich gimnazjów (co stanowi 10 proc. ogółu), siedmiu rosyjskich gimnazjów i jednego białoruskiego” – powiedział na konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski.

Przypomniał, że współpraca mniejszości narodowych w kraju trwa od lat 90. ubiegłego wieku, od czasu odzyskiwania przez Litwę niepodległości.

„Nasi oponenci chcieli jednoczyć ludzi w oparciu o nacjonalizm. Mówili, że tu w ogóle nie ma Polaków. I ta konsolidacja nastąpiła, bo mniejszości narodowe, nie tylko polska, czuły się zagrożone” – wskazał lider AWPL-ZChR.

Waldemar Tomaszewski odnotował, że „zjednoczone siły mniejszości narodowych pod sztandarem AWPL pierwszy sukces świętowały w 1995 roku”.

„W Wilnie zdobyliśmy 11 mandatów, w Wisagini – 6, w Kłajpedzie – 4. To się nie wszystkim spodobało i w 1996 roku wprowadzono dla partii mniejszości narodowych próg wyborczy, 5-procentowy, który dotychczas nie obowiązywał” – wskazał Tomaszewski.

AWPL-ZChR z Aliansem Rosjan ściśle współpracuje od 2008 roku.

„Przez ten ogromny wysiłek jednoczenia się przy urnach wyborczych mamy klub parlamentarny, co jest parasolem ochronnym dla naszej działalności” – zaznaczył Tomaszewski.

W najbliższych wyborach samorządowych AWPL-ZChR o miejsca radnych walczyć będzie w dziesięciu samorządach; w sześciu z nich startuje w koalicji z Aliansem Rosjan. Samodzielnie AWPL-ZChR wystąpi w rejonach: jezioroskim, ignalińskim, szyrwinckim i elektreńskim, wspólnie z Aliansem Rosjan w Wilnie, Wisagini, w rejonach wileńskim, solecznickim, świeńciańskim oraz trockim.

Na swej stronie internetowej AWPL-ZChR informuje, że z jej list wyborczych startuje 337 osób, z list Aliansu Rosjan – 128. Wśród kandydatów AWPL-ZChR do rad samorządowych są przedstawiciele siedmiu narodowości: Polacy, Białorusini, Tatarzy, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Ukraińcy.

„W wyborach samorządowych AWPL-ZChR startuje wspólnie ze Związkiem Polaków na Litwie, Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Forum Rodziców, wieloma innymi organizacjami polskimi, a także we współpracy z organizacjami innych mniejszości narodowych i wspólnotami litewskimi” – czytamy w komunikacie na stronie awpl.lt.

Wybory samorządowe na Litwie odbędą się 3 marca.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!