Wiadomości

Napięcie na linii Izrael-Ukraina. “To wskazuje na zmianę polityki”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polityka Jerozolimy w kwestii wojny na Ukrainie jest niezrozumiała – stwierdził ukraiński ambasador w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

Krytykę ze strony Jewhena Kornijczuka, ambasadora Ukrainy w Izraelu, wywołała rozmowa szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z nowym ministrem spraw zagranicznych Izraela Eli Cohenem.Eli Cohen. Jak podała rosyjska propagandowa agencja TASS, w rozmowie telefonicznej rosyjski polityk wyraził gotowość do starań na rzecz wzmocnienia współpracy dwustronnej obu państw.

“Minister pogratulował swojemu izraelskiemu odpowiednikowi objęcia urzędu i wyraził gotowość do wspólnej pracy w celu wzmocnienia wielopłaszczyznowej, wzajemnie korzystnej współpracy między Rosją a Izraelem” – podało MSZ Rosji.

Ławrow mówił izraelskiemu szefowi resortu spraw zagranicznych, jak wygląda sytuacja na Ukrainie w kontekście “specjalnej operacji wojskowej” – jak kierownictwo Kremla określa wojnę przeciwko Ukrainie.

Jak podaje rosyjska agencja, Ławrow wyraził jednocześnie gotowość do pomocy w ponownym uruchomieniu procesu pokojowego z Palestyną. “Ministrowie skupili się na sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Podczas omawiania ugody palestyńsko-izraelskiej strona rosyjska podkreśliła swoją gotowość do dalszego ułatwiania wznowienia procesu pokojowego na ogólnie uznanych międzynarodowych podstawach prawnych” – przekazano w oświadczeniu.

Jak relacjonuje serwis “Ukraińska prawda”, w odpowiedzi na doniesienia o rozmowie polityków, ukraiński ambasador wskazał, że jest to przejaw zmiany w polityce Jerozolimy. Od wybuchu wojny, w lutym ubiegłego roku, izraelscy politycy unikali bowiem kontaktów z przedstawicielami Moskwy.

Kornijczuk zwrócił też uwagę, że Izrael nie potępia masowych ataków Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie. Izrael jest wyjątkowy, jeśli chodzi o naszych partnerów. Jest cichy – stwierdził dyplomata.

Tymczasem anonimowe źródła związane z izraelskim wywiadem podają, że Cohen przekazał szefowi MSZ Rosji wiadomość od Sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena dotyczącą gotowości premiera Izraela Benjamin Netanjahu do poprowadzenia negocjacji między Kijowem a Moskwą.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!