Wiadomości

Nantes po nocnych zamieszkach – 40 spalonych samochodów, kilkanaście spalonych sklepów /filmy, zdjęcia/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jedenaście osób zatrzymano w nocy ze środy na czwartek w imigranckich blokowiskach Nantes na zachodzie Francji, gdzie drugą noc z rzędu dochodziło do ostrych protestów z użyciem przemocy po zabiciu we wtorek przez policjanta, podczas kontroli, 22-letniego mężczyzny.

Aresztowań dokonano w dzielnicy Breil, gdzie zginął mężczyzna. Jeszcze jedną osobę zatrzymano w Garges-les-Gonesse w regionie paryskim, skąd pochodził zabity i gdzie również doszło do incydentów – informuje agencja AFP. 

– Ludzie ci zostali aresztowani za przemoc, rzucanie przedmiotami i próby podpaleń – powiedziało AFP źródło zbliżone do sprawy. 

W nocy ze środy na czwartek w czterech tzw. trudnych dzielnicach Nantes, w tym w Breil, spalono kilkadziesiąt pojazdów. Budynki użyteczności publicznej zostały uszkodzone, w tym posterunek policji; podpalono też kilkanaście sklepów. Przez całą noc policja musiała rozprawiać się z „kilkoma małymi grupami” napastników, zanim przywróciła spokój ok. godz. 5 rano w czwartek. Jak podała straż pożarna, rano było jeszcze widać palące się wraki samochodów. 

W Garges-les-Gonesse policjanci zostali obrzuceni przez protestujących koktajlami Mołotowa.

Do aktów przemocy doszło po zabiciu we wtorek wieczorem w Breil podczas policyjnej kontroli 22-letniego mężczyzny. Według prokuratora Nantes Pierre’a Sennes mężczyzna uciekł policji, gdy ta go chciała zatrzymać za „napad w zorganizowanej grupie przestępczej”. Funkcjonariusz ruszył za pojazdem, którym uciekał 22-latek, i strzelił do mężczyzny, trafiając go w szyję. 

Śledczy wezwali świadków w celu wyjaśnienia okoliczności jego śmierci, którą protestujący określają jako „błąd policji”. Prokurator odmówił udzielenia odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie. 

W czwartek rano do Nantes udał się premier Francji Edouard Philippe, który ma spotkać się socjalistyczną burmistrz Johanną Rolland, żeby omówić kwestię przemocy w mieście. 

W środę wieczorem krewni zabitego 22-latka zaapelowali przez swojego adwokata o zachowanie spokoju przed białym marszem, który ma się odbyć w czwartek o godz. 16 w dzielnicy Breil w Nantes.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!