Wiadomości

Naloty w Jemenie – dziesiątki zabitych i rannych cywilów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartkowym ataku lotniczym na Al-Hudajdę w zachodnim Jemenie zginęło 55 cywilów, a 170 osób zostało rannych – poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

W swoim oświadczeniu MKCK potępił atak, w którym wykazano „brak szacunku dla życia cywilów”. Jak napisano w raporcie, „55 cywilów zostało zabitych, a 170 zostało rannych w serii eksplozji, które miały miejsce w gęsto zaludnionych rejonach miasta, w tym na rynku rybnym oraz terenach otaczających szpital Al–Thawra”.

Agencje informowały w czwartek, że nalot przeprowadziły siły międzynarodowej koalicji państw arabskich dowodzone przez Arabię Saudyjską. Rijad nie potwierdził jednak tych doniesień.

Według agencji czwartkowy nalot to kontynuacja operacji mającej na celu odbicie Hudajdy, znajdującej się w rękach rebeliantów z szyickiego ruchu Huti. Nieco ponad miesiąc temu koalicyjne siły przejęły kontrolę nad lotniskiem w tym mieście.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) od trzech lat walczy w Jemenie z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran. Ofensywa bojówek Huti na stolicę kraju Sanę w styczniu 2015 doprowadziła do odsunięcia od władzy prezydenta oraz rządu premiera Chalida Bahaha. Od tamtej pory Huti kontrolują znaczną część północnego Jemenu.

Koalicjanci chcą przejąć kontrolę nad Hudajdą, która jest strategicznym miastem i portem w basenie Morza Czerwonego, aby uniknąć zakłóceń w dostawach pomocy do Jemenu, jednego z najuboższych państw świata; wiele rejonów tego kraju jest na skraju głodu.

Wojna w Jemenie jest pośrednim konfliktem między Arabią Saudyjską a Iranem, potęgującym niestabilność na Bliskim Wschodzie. Według ONZ od marca 2015 roku wojna ta pochłonęła prawie 10 000 ofiar i wywołała „największy kryzys humanitarny na świecie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!