Wiadomości

Nalot CBŚP na kluby go-go. Zatrzymano osiem osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali osiem osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów klubów go-go, które wcześniej funkcjonowały pod nazwą Cocomo – potwierdził portal tvp.info w Prokuraturze Krajowej. Prokuratorzy twierdzą, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zatrzymań na polecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dział Prasowy PK przekazał portalowi tvp.info, że działalność tej grupy polegała na pozorowaniu legalnej działalności w ramach założonej i prowadzonej sieci klubów go-go funkcjonujących poprzednio pod wspólną nazwą Cocomo.

Prokuratorzy ustalili, że w rzeczywistości grupa popełniała liczne przestępstwa na szkodę klientów klubów. Członkowie grupy m.in. doprowadzali ich do nieprzytomności. Następnie, wykorzystując stan klientów, przywłaszczali ich pieniądze, a także doprowadzali ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem – wylicza PK.

Prokurator przedstawił ośmiu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia szeregu rozbojów i oszustw na szkodę klientów klubów funkcjonujących w Krakowie, Gdańsku i Sopocie.

Zarzutami objęto zarówno osoby dokonujące bezpośrednio przestępstw na terenie klubów, jak i zatrudnione w tzw. centrali, które poprzez sieć monitoringu obserwowały w czasie rzeczywistym przebieg popełnianych przestępstw, typowały klientów klubów do popełniania na ich szkodę przestępstw, nadzorowały i kreowały sposób ich popełniania, a także dyscyplinowały i wymierzały kary kelnerkom i tancerkom za zachowania zagrażające bezpieczeństwu zorganizowanej grupy przestępczej” – podaje Prokuratura Krajowa. Czyny te zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec trzech zatrzymanych Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. „Podstawą zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego była realnie grożąca podejrzanym surowa kara oraz uzasadniona obawa matactwa, związana także z faktem, iż osoby te w chwili zatrzymania aktywnie działały w nowopowstałych klubach go – go na terenie Gdańska i Krakowa” – wskazują śledczy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 30 tys. zł, dozoru policji, zakazu kontaktowania się z podejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Do tej pory w tym śledztwie zarzuty przedstawiono już 32 osobom, „jednak śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!