Felietony

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Sudetach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dotychczasowy rekord wysokości w kategorii najwyższego drzewa w Polsce został pobity. Rośnie ono na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu).

Jest to daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) w wieku ok. 120 lat, której wysokość to 59,40 m. Obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m.

Jak odnaleziono najwyższe drzewo? Dostępna dziś technologia pozwala zmierzyć i policzyć drzewa rosnące w kraju. Firma MGGP AERO z Tarnowa, zajmująca się pozyskiwaniem danych z pułapu lotniczego, opracowała Krajową Mapę Koron Drzew (www.mapadrzew.com). Przedsięwzięcie to powstało dzięki współpracy zespołu specjalistów ze świata nauki i firmy MGGP AERO. Mapa pokazuje informacje o drzewach w sposób przystępny, tak by każda osoba zainteresowana tematem, nie tylko specjaliści, mogła z niej skorzystać.

Podczas prac nad opracowaniem Krajowej Mapy Koron Drzew odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich. Kolejnym etapem było potwierdzenie tego odkrycia w terenie i dokonanie bezpośrednich pomiarów.

W terenie okazało się, że wytypowana najwyższa daglezja rośnie wśród niewiele od niej niższych drzew, które mogą „starać się” o pobicie dotychczasowego rekordu.

By móc dokonać dokładnego pomiaru arboryści musieli wspiąć się na sam czubek drzewa. Marcin Kilańczyk umieścił, za pomocą tyczki, na samym czubku miarkę, z której odczytu, przy nasadzie pnia, dokonali Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero i dr hab. prof. UŁ Dominik Kopeć z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.

Pierwszy odczyt wskazał 59,50 m. Dokonano jeszcze trzech kolejnych odczytów – 59,20 m, 59,50 m oraz 59,40 m. Do ostatecznego wyniku pomiaru wysokości wzięto średnią z czterech odczytów, czyli wspomniane wcześniej 59,40 m. Wysokość drzewa można porównać do wysokości 20-piętrowego budynku!

Najwyższa daglezja jest w doskonałej kondycji zdrowotnej. Prof. Dominik Kopeć, botanik i współautor mapy, po przeprowadzeniu obrazowania kamerą hiperspektralną powiedział, że drzewo nie ma oznak żadnych chorób.

Dokonanie tego odkrycia i dokładnego pomiaru zdetronizowało dotychczasowego giganta wśród drzew. Była to również daglezja zielona, rosnąca na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jej wysokość we wrześniu 2020 r. wynosiła 58,20 m, zatem o ponad metr mniej niż daglezji z Gór Bardzkich.

Ujsolska daglezja zdetronizowała swoją poprzedniczkę – również daglezję zieloną – rosnącą na terenie Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 r. miała wysokość 57 m.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!