Wiadomości

Najnowszy sondaż wyborczy: PiS wygrywa, ale traci władzę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do wyborów parlamentarnych pozostało jeszcze kilka miesięcy.

Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”, chęć zagłosowania na Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczoną Prawicę) zadeklarowało 32,3 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego w dniach 21-23 kwietnia.

Na Koalicję Obywatelską oddałoby głos 25,7 proc. badanych – to wzrost o 1,5 punktu procentowego względem poprzedniego sondażu. Różnica między partią rządzącą a KO wynosi zatem 6,6 punktu procentowego. Trzecia Droga, czyli koalicja ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, mogłaby liczyć na 14,1 proc. głosów. To z kolei wzrost o 0,4 punktu procentowego w stosunku do naszego sondażu z kwietnia.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, czwartą siłą w Sejmie zostałaby Konfederacja – tę partię wskazało 9,9 proc. respondentów. Prawicowa koalicja zanotowała jednak delikatny spadek względem kwietniowego badania, dokładnie o 0,1 punktu procentowego. Na Lewicę i Partię Razem oddałoby głos 9,7 proc. badanych. To z kolei wzrost – w naszym poprzednim sondażu ugrupowania lewicowe wskazało 9 proc. badanych. 8,3 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby głos.

Oto, jak wygląda podział:

Prawo i Sprawiedliwość – 177 mandatów (wcześniej 183),
Koalicja Obywatelska – 137 mandatów (wcześniej 133),
Trzecia Droga – 66 mandatów (wcześniej 66),
Lewica i Partia Razem – 39 mandatów (36),
Konfederacja – 40 mandatów (wcześniej 42),
mniejszość niemiecka – 1 mandat.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!