Europa Islam Wiadomości

Najczęściej nadawanym imieniem w Oslo jest… Muhammad

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com według najnowszych danych opublikowanych przez norweski urząd statystyczny imieniem, które cieszy się największą popularnością w stolicy, jest Muhammad.

Już 11 raz z rzędu imię Muhammad dominuje wśród mieszkańców stolicy Norwegii. Wiedzie ono prym od 2008 roku, a jego popularność wciąż rośnie. Muzułmańskie imię wyprzedziło Oscara, Aksela i Jakuba.

To tylko jeden z wielu elementów wskazujących na radykalne zmiany demograficzne w kraju. Przejawia się ona również w nazwiskach. W 1995 roku odsetek osób z nazwiskami z charakterystyczną dla Skandynawów końcówką „sen” wynosił 22,4 proc. w skali kraju. Dzisiaj ten udział spadł do 14,7 proc.

Wskaźnik dzietności w Norwegii osiągnął historyczny niż. W latach 60. XX wieku wynosił 2,9. W 2018 roku spadł do 1,7. To główny powód, dla którego imigranci w Norwegii są pożądani. Wypełniają oni między innymi lukę na rynku pracy.

Jak informuje serwis TRT, w 2017 roku w Oslo 8,7 procent mieszkańców było muzułmanami. Największe społeczności pochodzą z Pakistanu, Somalii, Iraku i Maroka. Pakistańczyków żyje w norweskiej stolicy ok. 40 tysięcy. 31 procent mieszkańców stolicy to imigranci. Jest ich 190 tysięcy w mieście liczącym 624 tysiące mieszkańców.

Czy kogoś to dziwi?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!