Wiadomości

Naczelny Sąd Administracyjny odrzuca skargę homoseksualnej pary

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę homoseksualnej pary, która chciała zalegalizowania w Polsce ich zawartego w Portugalii związku.

Sprawę opisuje portal wpolityce.pl. Według ustaleń dziennikarzy, Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę dwóch mężczyzn, którzy domagali się zarejestrowania swojego “małżeństwa”, które zostało zawarte w Portugalii. Decyzja NSA zamyka możliwość dalszego zaskarżania decyzji na drodze krajowej.

Para homoseksualistów – Jakub Kwieciński i Dawida Mycek pobrali się w Portugalii, ale po powrocie do Polski nie mogli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Po odmowie ze strony kierownika warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego oraz wojewody mazowieckiego, mężczyźni złożyli skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd w styczniu 2019 roku również odrzucił wniosek pary, uzasadniając to brakiem odpowiednich uregulowań prawnych, które pozwoliłyby na rejestrację ich małżeństwa w Polsce. Mężczyźni zapowiedzieli odwołanie w tej sprawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale aby to zrobić musieli poczekać na uzasadnienie orzeczenia WSA.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!