Wiadomości

Naczelny rabin Rosji chce, żeby Ławrow przeprosił Żydów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powinien przeprosić Żydów i przyznać, że się mylił – powiedział naczelny rabin Rosji Berel Lazar.

Portal dorzeczy.pl przypomina, że podczas wywiadu dla włoskiej telewizji Rete 4 Ławrow powtórzył stanowisko Rosji w sprawie sytuacji na Ukrainie. Kiedy został zapytany, jak Rosjanie mogą “denazyfikować” Ukrainę, skoro przywódca tego kraju jest Żydem, odparł, iż “to, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia”.

– Mogę się mylić, ale Hitler też miał żydowskie pochodzenie – stwierdził Ławrow, nazywając Żydów największymi antysemitami. Jego słowa odbiły się szerokim echem na całym świecie. Najgłośniej zaprotestowały władze Izraela, w tym premier Naftali Bennett, szef MSZ Jair Lapid, a także Instytut Jad Waszem.

Rosyjska agencja prasowa TASS cytuje w środę naczelnego rabina Rosji Berela Lazara, który powiedział, że Ławrow powinien przeprosić Żydów za swoje słowa. – Nie uważam się za uprawnionego do udzielania porad szefowi rosyjskiej dyplomacji, ale byłoby miło, gdyby przeprosił Żydów i po prostu przyznał, że się mylił – oświadczył Lazar w wypowiedzi dla Żydowskiej Agencji Telegraficznej (JTA). Rabin dodał, że “wtedy można by uznać incydent za zamknięty”.

Czytaj też:

Przygotować chipsy! Rosjanie atakują szefa MSZ Izraela, oskarżając go o… wspieranie neonazistów

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!