Wiadomości

Na Zaolziu zdemolowano siedzibę Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieznani sprawcy włamali się w weekend do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie oraz do sąsiadującego z nim hotelu „Piast”. Największego spustoszenia dokonali w redakcji „Głosu”. Policja prowadzi śledztwo – poinformował na twitterze „Głos” /Gazeta Polaków w Republice Czeskiej/.

Przestępcy włamali się do redakcji „Głosu” oraz do salki Bajka na ostatnim piętrze budynku. Weszli też do pokoju w sąsiadującym hotelu Piast, gdzie zniszczyli tynk w nowym apartamencie, spryskali gaśnicą jeden z pokoi hotelowych, stłukli szklane elementy.

Całą salkę Bajka, w której odbywają się zebrania i szkolenia oraz przyległą kuchenkę spryskali gaśnicą, robiąc niesamowity bałagan.

– Widok był straszny – mówi Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”, który przyjechał w niedzielę wieczorem na miejsce. – Redakcja wyglądała jak po wybuchu, ponieważ dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku. Sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową. Skradzione zostały dwa aparaty fotograficzne, kluczyki do samochodu, zniszczono jeden z monitorów, uszkodzono komputer w sekretariacie, drukarkę, dyktafon. Tuszem z drukarki sprawcy pobrudzili meble w jednym z pokojów. Powywalali zamki, uszkodzili skrzynki, rozbili szufladę w jednym z biurek. W kuchence zostawili siekierę, młotek i inne narzędzia, którymi dokonali dzieła spustoszenia – naczelny opisał sytuację, jaką zastał na miejscu.

Sprawcy ukradli aparaty fotograficzne. Szkody mogły być większe, jednak dziennikarze w związku z pandemią pracują zdalnie, więc komputery i część sprzętu nie znajdowały się w redakcji.

Sprawcy do pomieszczeń siedziby PZKO na ul. Strzelniczej dostali się najprawdopodobniej przez okna, wchodząc po rusztowaniu, które znajduje się po jednej stronie budynku.

/zwrot.cz, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!