Wiadomości

Na Zaolziu uczczono setną rocznicę wydania rozkazu do Pierwszego Powstania Śląskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W piątkowy wieczór w Centrum Kultury w Piotrowicach na Zaolziu odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę I Powstania Śląskiego. Dokładnie w tym budynku, gdzie jeszcze do niedawna mieściła się gospoda „U Krótkiego”, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku zapadła decyzja o podjęciu walki z Niemcami. W tym okresie Piotrowice znajdowały się po polskiej stronie tymczasowej linii demarkacyjnej między Rzecząpospolitą a Czechosłowacją.

Przed dawną siedzibą powstańców odsłonięto tablicę wydarzeniu ufundowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej. Obydwie te instytucje były głównymi organizatorami obchodów, natomiast ich partnerami był Polski Związek Kulturalno-Oświatowy oraz gmina Piotrowice.

Prezes Helena Legowicz i wójt Marian Lebiedzik otrzymali pamiątkowe statuetki Muzeum Powstań Śląskich. Wręczono ją również prezesowi Sekcji Historii Regionu przy ZG PZKO Stanisławowi Gawlikowi.

– Pan Stanisław Gawlik od kilku lat zabiegał o to, aby taka tablica w tym miejscu powstała – zaznaczyła dyrektor MPŚ, Halina Bieda.

Pod przytwierdzoną do kamienia tablicą wieńce złożyli m.in. konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, senator RP Adam Gawęda oraz prezes IPN, Jarosław Szarek.

W części artystycznej obchodów, która odbyła się już w piotrowickim Centrum Kultury, wystąpił chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z repertuarem pieśni regionalnych oraz połączone siły chórzystów wraz z grupą SBB Józefa Skrzeka.

Przed 23.00 odbył się rajd pieszy, biegowy i kolarski do pobliskiego Godowa, leżącym w 1919 roku po niemieckiej stronie granicy. Jego uczestnicy przebyli tę samą ośmiokilometrową drogę, którą dokładnie sto lat wcześnie poszli powstańcy do walki o przynależność Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.

/glos.live/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!