Wiadomości

Na zaolziańskiej ziemi polscy żołnierze oddali hołd Żwirce i Wigurze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20 września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wspólnie z czeskim ministrem obrony Lubomírem Metnarem odwiedzili Żwirkowisko i złożyli kwiaty pod pomnikiem polskich lotników.

– To jest miejsce szczególne, legendarne – powiedział na Żwirkowisku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i przytoczył historię lotnika Franciszka Żwirki i konstruktora samolotów Stanisława Wigury, którzy zginęli 11 września 1932 roku na Żwirkowisku.

Ministrów przywitał na Żwirkowisku prezes Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturlano-Oświatowego w Cierlicku-Kościelcu Tadeusz Smugała, który przekazał polskiemu ministrowi okolicznościowy upominek.

– Na tej ziemi bardzo energicznie działa mniejszość polska, która jest świetnie zorganizowana i opiekuje się tym miejscem a relacje polsko-czeskie są bardzo dobre. Bardzo się z tego cieszę, że mogę blisko współpracować z ministrem Metnarem – powiedział minister Błaszczak w Cierlicku.

Polski i czeski minister złożyli wspólny wieniec pod pomnikiem lotnika oraz wiązanki kwiatów na symbolicznych grobach lotników. Podczas wizyty towarzyszyła im ambasador RP w Pradze Barbara Ćwioro.

Obaj ministrowie uczestniczyli w spotkaniu szefów MON Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które odbywało się w Ostrawie. Jutro zaś wezmą udział w Dniach NATO w Ostrawie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!