Wiadomości

Na Wołyniu utworzono szlak turystyczny po “miejscach bojowej chwały UPA”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na wołyńskim uroczysku Wołczak powstał szlak turystyczny prowadzący po miejscach związanych z historią tamtejszych bojówek OUN-UPA. Projekt powstał z inicjatywy miejscowych działaczy przy wsparciu Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej – informuje portal kresy.pl.

Jak podaje 12 Kanał, szlak został otwarty w sobotę 8 lutego br. O uroczystości poinformował jeden z jego pomysłodawców, radny Łucka Pawło Danylczuk. Długość tras szlaku wynosi 64 kilometry i obejmuje 15 „historycznych punktów”. Można się po nim poruszać pieszo bądź na rowerze. Danylczuk zapowiedział, że niebawem powstanie elektroniczna wersja szlaku z opisem historycznych punktów.

Według strony internetowej Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) projekt został opracowany przez związaną z Danylczukiem organizację „Wołyńska Fundacja” oraz przez klub turystyczny „Antar” przy wsparciu UIPN. Instytut przyczynił się do produkcji 20 tysięcy broszur z informacjami i mapą trasy, katalogami i stojakami informacyjnymi.

Podczas otwarcia szlaku Danylczuk mówił m.in., że historia UPA na Wołyniu „jest przede wszystkim interesująca z tego powodu, że na przykładzie działalności powstańców [tj. bandytów z UPA] wychowuje się naród”. Na uroczystości była obecna szefowa działu edukacyjno-oświatowego UIPN Zoja Bojczenko, która mówiła, że takie inicjatywy są ważne, ponieważ „dotyczą naszej pamięci, naszych bohaterów, wielkich dni naszych wyzwoleńczych zmagań, a pamięć i wszystkie te składowe są potężną bronią, która jednoczy nas i pozwala nam stawiać dzisiaj opór”. Bojczenko zapowiedziała dalsze wspieranie takich pomysłów.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!