Europa Polska Wiadomości

Na Wołyniu powstanie pomnik Stepana Bandery

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl radni Łucka, stolicy obwodu wołyńskiego na Ukrainie, zdecydowali o wzniesieniu w 2022 roku w historycznym centrum miasta pomnika Stepana Bandery. Wcześniej planowano, że pomnik powstanie poza ścisłym centrum.

Jak podaje portal Zaxid.net, rada miasta Łucka podjęła w piątek 30 lipca decyzję o wzniesieniu pomnika Stepana Bandery w historycznym centrum miasta, na ulicy Łesi Ukrainki. Konkurs na koncepcję pomnika zostanie ogłoszony we wrześniu br. a sam pomnik ma powstać już w przyszłym roku.

Sprawa nowej lokalizacji przyszłego pomnika przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów była pierwszym punktem dzisiejszej sesji rady miasta. Zgodnie z przyjętym dokumentem pomnik zostanie wzniesiony w centralnej historycznej części miasta między budynkami 16A a 24 na ulicy Łesi Ukrainki.

Decyzja radnych Łucka ma najprawdopodobniej związek z wcześniejszą decyzją o rekonstrukcji placu przed urzędem stanu cywilnego. Zgodnie z podjętą jeszcze w 2008 roku decyzją to tam miał być wzniesiony pomnik Bandery. Jednak przez 13 lat pomnika nie zdołano ukończyć. Zbudowano jedynie postument, na którym umieszczono niewielką tabliczkę z podobizną przywódcy banderowców. Ostatnio zaprezentowana koncepcja rekonstrukcji placu nie przewiduje umiejscowienia na niej żadnego pomnika.

Jak wynika z publikacji portalu Wołynśki Nowyny, środowiska neobanderowskie od dawna zabiegały, by pomnik Stepana Bandery w Łucku stanął w ścisłym centrum miasta, a nie przed nieco oddalonym od niego urzędem stanu cywilnego.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Poczynają sobie coraz śmielej…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!